Výbava pro miminko: Co je opravdu potřeba?

Čekáte své první miminko? Pokud ano, tak si určitě občas lámete hlavu nad tím, co všechno novorozenec potřebuje. Abychom vám čekání na příchod miminka trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam toho, co určitě pořídit. 

Oblečení: Body, dupačky, čepičky, ponožky a svršky. Je důležité vybírat oblečení z příjemných, prodyšných materiálů, ideálně z bavlny, aby nedráždilo dětskou citlivou pokožku. Při výběru oblečení samozřejmě nezapomeňte přihlédnout také k tomu, v jakém ročním období se má miminko narodit. Pro podzimní a zimní děti bude určitě nutné koupit zimní overal, nebo kombinézku, zatímco pro letní děti by to byla zbytečná investice. Doporučená velikost, kterou byste jako první měli koupit je 50/56. 

Pleny: Jednorázové nebo látkové pleny, podle preferencí rodičů. Jednorázové pleny nabízí dnes nespočet značek, variant, velikostí, či designů. V dnešní době už i mezi jednorázovými plenkami najdeme eko varianty. Pokud ale přeci jen chcete tu nejvíc ekologickou variantu, je možnost používat plenky látkové. To je zase ovšem pracnější, a časově náročnější. Velkým pomocníkem doma je také přebalovací pult. Pokud máte menší prostor, můžete zvolit přebalovací pult, který se nasadí na postýlku. Pokud chcete s přebalovacím pultem i úložný prostor, například na dětské oblečky, je zase varianta přebalovacího pultu zvlášť. Nezapomeňte také určitě na jednorázové přebalovací podložky. Hodí se vám jak doma, tak i třeba během návštěvy u lékaře.

Kojenecké láhve a příslušenství: Pokud není dítě plně kojeno, potřebujete kojenecké láhve, sterilizátor a další příslušenství. V rámci připravenosti je dobré určitě také pořídit odsávačku mateřského mléka. Nejenom, že pokud bude potřeba, tak můžete dítěti odstříkat mateřské mléko, ale můžete díky odsávačce předejít i případnému zánětu. Spolu s kojeneckými lahvemi můžete pořídit i dudlíky. To zase záleží na tom, pokud chcete, aby dítě dudlík mělo, nebo ne.  Dobré je také pořídit kojící polštář, podprsenky a vložky do podprsenky.

Péče o pokožku: Jemný dětský mycí gel, vlhčené ubrousky, krém proti opruzeninám a další produkty pro citlivou pokožku dítěte. Pokud se vám narodí miminko v chladných měsících určitě nezapomeňte na krém proti chladu, který se aplikuje před procházkou na obličej a dodává mu ochranu proti chladu, či mrazu. Pozor, je důležité, aby takový krém neobsahoval vodu. Určitě je také dobré doma mít krém na dětskou pokožku a miminko pravidelně celé promazávat. Nejenom, že taková masáž miminka uklidňuje, ale i pomáhá hydrataci pokožky, která může být po porodu často vysušená a loupat se.

Zdravotní a hygienické potřeby: Teploměr, nůžky na nehty, odsávačku pro případ rýmy a sirup proti horečce. Nikdo nechce přivolávat dětské nemoci, ale když už se tak bohužel stane, je dobré být připraven. Líh na pupíček a čtverečky na jeho aplikaci by vám také doma neměl chybět. 

Spací potřeby: Postýlka, matrace, , spací pytel nebo dečka. Pořídit můžete i zavinovačku, některá miminka preferují spaní v zavinovačce, protože jim to připomíná těsný prostor dělohy. 

Koupání: Dětská vanička, nebo koupací kyblík, bavlněná osuška, a žínky. 

Nosítka nebo kočárek: Pro procházky s miminkem budete určitě potřebovat kočárek, nebo nosítko, případně obojí. U těchto položek závisí na mnoho aspektech, kde budete jezdit, jaký máte terén a tak. Do kočárku je také dobré pořídit fusak. Ať už jarní, nebo zimní. Opět záleží na ročním období.

Autosedačka: Nezbytná pro bezpečný převoz dítěte v autě. 

Dětský lékař: Je dobré ho shánět už několik měsíců před porodem, protože v dnešní době mají lékaři často plno. Po propuštění z porodnice bude následovat kontrola miminka u dětského lékaře a tak je dobré, když máte vše zařízené předem a nemusíte se pak o to už starat.

Monitor dechu: Jsou rodiče, kteří ho nechtějí, což je naprosto v pořádku, protože každý z nás má jiné preference. Pokud se ale rozhodnete monitor pořídit, určitě investujte do nového. Je tam záruka, že bude zkalibrován a nebude dělat falešné poplachy. Mnoho zdravotních pojišťoven na jeho koupi přispívá, podívejte se, jestli mezi ně nepatří i ta vaše.

Chůvička: Praktický pomocník, kterého oceníte jak v bytě, tak i v domě. Na trhu je dnes velké množství značek, které chůvičky prodává. Některé mají rodičovskou jednotku, která se dá instalovat do vašeho  chytrého telefonu, některé tu jednotku mají zvlášť. Opět záleží na tom, co preferujete, očekáváte a kolik chcete investovat.

Hračky: Můžete pořídit nějaké chrastítko, nebo dětského muchláčka, kterého si časem vaše dítě určitě zamiluje.

Tak a je to. Nezapomeňte, že preference rodičů jsou různé. Co je pro jednoho nezbytné, je pro  druhého zbytečné. Teprve až po narození miminka zjistíte, co opravdu potřebujete. Jedno je ale jisté - miminko potřebuje hlavně vás. Vaší lásku, náruč a péči. Seznam je jen orientační a určitě není povinné mít vše z něj. 

 

77349-1_5698-772-a

95150-3_brands4kids-fixoni-ss23-19

111390-3_mayoral-detsky-usinacek-9342-085