Co je to OEKO-TEX?

Co je to OEKO-TEX?

  

Pořizovali jste někdy produkt (většinou oblečení), který nesl například označení GOTS, BLUESIGN, FWF a nebo třeba právě OEKO-TEX? 

Většina z nás těmto označení pravděpodobně nepřikládá nijak zvláštní význam. I přesto jsou to ale označení, které nám zaručují kvalitu materiálů, nezávadnost a třeba také to, že lidé, kteří produkty vyrábeli dostali adekvátní výšku mzdy a délku pracovní doby. 

textiles-vertrauen-oeko-tex-standard-100-f6100970ecc1404gd3b551cb5caa67b1@2x

 

My se dnes zaměříme na OEKO-TEX, co to tedy je? 

 

OEKO-TEX® je mezinárodní certifikační systém pro kontrolu textilií, které musí být vyrobené pouze z nezávadných materiálů.

Systém byl vyvinut už v roce 1992 a je to garance kvality a nezávadnosti.

 

CERTIFIKÁTY

Nejznámějším a nejpoužívanějším je certifikát Standard 100, který je zaměřený na zdraví škodlivé chemikálie (například těžké kovy, pesticidy, formaldehyd, barviva a jiné látky). Každé vlákno, knoflík a jiné doplňky na výrobku jsou prostřednictvím této certifikace testovány, tím se výrobek z ekologického hlediska stává neškodným pro člověka.

Leather Standard - kde testují škodlivé látky v kožených výrobcích.

STeP - kontrola dodavatelských řetězeců.

ECO Passport - zkoumá látky z ekologického hlediska.

Made in Green - který zajišťuje bezpečné, zodpovědné a ekologické výrobní procesy.

Detox to Zero - při výrobě zohledňují i odpadní vody a znečištění.

 

OEKO-TEX Standard 100

Každý výrobek a materiál, který má toto označení je testovaný nezávislou testovací asociací. Asociace tvoří 17 ústavů s pobočkami po celém světě. Testovací kritéria jsou stále aktualizována a zpřísňována na základě nejnovějších vědeckých poznatků na celosvětové úrovni. Díky mnohaletým zkušenostem přispívá OEKO-TEX Standard 100 k vysoké a efektivní bezpečnosti výrobků. Zkušební kritéria a mezní hodnoty v mnoha případech výrazně přesahují platné národní i mezinárodní normy.

 

KRITÉRIA PRO TESTOVANÉ TEXTÍLIE

U vzorků textilií, se testuje hodnota pH, obsah pesticidů, formaldehydu, těžkých kovů, konzervačních látek a podobně. V použitých barvivech se přezkoumává přítomnost karcinogenních a alergenních složek. Jednotlivé testy OEKO-TEX® pro škodlivé látky jsou založeny na účelu textilií a materiálů. Čím vetší je předpokládaný kontakt s pokožkou, tím přísnější jsou požadavky, které je třeba dodržovat. 

 

 

Až tedy budete příště nakupovat, nezapomeňte raději sáhnout po produktu s jedním z těchto označení, který Vám zaručí nejen kvalitu, ale také nezávadnost. 

Váš tým

smiling_baby_logo 3