Bezpečnost dítěte doma: Co je důležité?

Než se nadějete, tak vaše miminko začne lézt, začne se plazit, sedat si a tak je dobré si něco říct o tom, jak předejít úrazům, či jiným nehodám doma.

Zde je tedy několik základních typů, jak zajistit bezpečné prostředí u vás doma, pro vaše miminko:

Dozor: Nikdy nenechávejte miminko bez dozoru - na posteli, na přebalovacím pultu, na gauči. Je to opravdu sekunda, dítě se otočí, pohne a může dojít k pádu. 

Zabezpečení nábytku a televize: Upevněte veškerý volně stojící nábytek, jako jsou regály, skříně, komody, televize, k zemi nebo stěně, aby nedošlo k převrácení na dítě. 

Krytí zásuvek: Použijte bezpečnostní krytky na všechny elektrické zásuvky, aby dítě nemohlo vložit prsty nebo předměty do zásuvek. Dnes je koupíte už takřka kdekoliv, stojí pár korun a dokáží zachránit před velkým nebezpečím.

Bezpečnostní zámky a zábrany: Nainstalujte bezpečnostní zámky na skříně a šuplíky, zejména tam, kde jsou uloženy nebezpečné předměty jako jsou léky, čisticí prostředky nebo ostré nástroje. Případně je dejte mimo dosah výšky dítěte. Zámky slouží i proti tomu, aby si miminko skříplo prsty, či na sebe šupík vytáhlo. Pokud máte doma schody, použijte zábrany u schodů, aby dítě nemohlo spadnout.

Upevnění rohů a hran nábytku: Použijte měkké ochranné návleky na ostré rohy a hrany nábytku, aby se dítě při pádu nezranilo. Zvláště v období, kdy se dítě učí objevovat, chodit, lézt, či sedět. 

Odstranění drobných předmětů: Udržujte podlahu a nízké plochy čisté od malých předmětů, které by dítě mohlo vložit do úst a zadusit se. Děti nechápou, že ne vše, co vidí se musí nutně strkat do pusy a udržováním pořádku si usnadníte práci. 

Horké nápoje, či jídlo: Každá z nás si určitě ráda dopřeje teplé kafe. Nezapomeňte tedy tyto nápoje dát z dosahu dítěte. Nenechávejte je na kraji kuchyňské linky, či stolu. Předejdete tím nebezpečí popálenin.

Výchova a komunikace: Učte děti základním pravidlům bezpečnosti, jako je nehrát si s ostrými předměty, nevkládat prsty do zásuvek a nestrkat vše do pusy.

 

Tato opatření se samozřejmě v návaznosti na věk dítěte časem mění. Vždy je tedy přizpůsobte věku dítěte a vašemu domácímu prostředí.