Jde se na svah

vše na svah-2-2
 
Jde se na svah - oblékání dítěte na lyžařské svahy
 
Zima ještě zdaleka neřekla poslední slovo a na horách je prašan. Ideální čas vzít děti na pořádnou víkendovou lyžovačku nebo snowboarding. Ať vyberete Jeseníky, Krkonoše nebo třeba menší kopec, kousek od bydliště, určitě Vám přijde vhod náš článek o oblékání dětí, nejen na zasněžené svahy, ale obecně na výlety do zimních království.
 
  • Tip: Používejte reflexní pásky, aby se Vám děti nezatouly v davu u vleku, nebo na procházce. Ušetří to spoustu nervů (vlastní zkušenost).
 
Lyžování s dětmi může být krásným zážitkem, na který budete mít s dětmi plno hezkých vzpomínek. Píšu může, protože musíme dodržet jednu zásadu, aby krásným zážitkem opravdu byl. Zásada bude neslyšet větu typu: „Mami, mně je zima(žima) na nožičky” a „Mami, mám mokro (moklo) v botičkách”. Špunty do uší nejsou řešení (i kdyby si to člověk někdy přál).
 
Jak vybrat vhodnou zimní obuv pro děti?
 
Základem bude vybrat kvalitní obuv, a to pořádné zimní boty. Na svahu sice budou mít lyžáky, ale před lyžováním a po lyžování, si budou muset převléct boty a nechcete ať si hrají ve sněhu, nebo sedí v restauraci s mokrými chodidly.
 
Pokud jde o ochranu dětských nohou v zimě, můžete si vybrat z několika možností. Jednou z možností jsou termoholínky. Uvnitř bot je vlněná vrstva, která udrží nohy v teple v chladném počasí. Vlna odvádí vlhkost od nohou a udržuje je tak v suchu a pohodlí. Jsou skvělou volbou pro děti, které jsou citlivé na nízké teploty nebo které v zimě tráví hodně času venku. Máme termo holínky, kterou jsou až do teploty - 30°C.
 
Další možností jsou dětské kozačky. Kozačky jsou navrženy poskytovat odolnost, ochranu před povětrnostními vlivy a oporu pro chodidla a kotníky. Jsou skvělé pro děti, které jsou aktivní a potřebují velkou oporu pro nohy. Boty jsou vyrobeny z odolných materiálů a jsou navrženy vydržet dětské zacházení (ničivé a nezodpovědné zacházení).
 
Sněhule jsou další možností, jak děti na zimní výlet vybavit. Jsou ideální pro děti, které si rády hrají ve sněhu, chtějí chodit i v hlubokém sněhu a sem tam skočí do závějí. Jsou lehké a poskytují dobrou trakci na sněhu. Chůze v nich však může být obtížná, zejména pro děti, které na ně nejsou zvyklé.
 
Poslední možností jsou kotníkové boty. Většinou jsou lehké a pohodlné. Poskytují oporu kotníkům a jsou skvělé pro děti, které nejsou příliš aktivní nebo které nepotřebují velkou oporu pro nohy. Nemusí však poskytovat takovou ochranu před zimním počasím jako jiné typy bot.
 
  • Tip: Výběr bot bude nakonec záviset na potřebách dítěte, klimatu a úrovni aktivity. Před rozhodnutím je vždy nejlepší poradit se s odborníkem a my Vám s výběrem rádi pomůžeme na našem on-line chatu nebo na emailu info@smiling-baby.cz
 
Výběr vhodného oblečení na zimní výlet
 
Jak obléct kojence, batole nebo malé dítě? Základem je kvalitní termoprádlo. Modré chlapecké nebo fialové dívčí, u obou zajistíte Vašemu dítěti příjemnou a teplou spodní vrstvu oblečení.
 
  • Tip: oblékejte děti jako cibule. Vrstvěte. Narozdíl od opravdové cibule, naopak předejdete plačtivým momentům.
 
Pokud Vás napadne si před výletem trochu zasáňkovat, oceníte dětské lyžařské kalhoty. Samozřejmě se hodí i na samotné lyžování nebo snowboardování. Tam si na zadeček dítě sedne někdy taky. Naštěstí jsou malé pády do sněhu spíše jen nepříjemné. Asi si všichni vzpomeneš jak jsme se učili plužit :)
 
Všichni víme, že ať už předškolák nebo kojenec, s mokrým “zadkem” se i z andílka může rychle vyklubat křičící pohroma, která požaduje zjednání “nápravy”. Nepromokavé lyžařské kalhoty problémům předejdou. Hledejte takové, které jsou větruodolné, prodyšné, voděodolné s dostatečným tlakem vodního sloupce.
 
  • Tip: Pokud máte možnost, vezměte si s sebou do hotelu nebo do auta plastovou nádobu. Když přijdete z lyžování,naučte děti ať do ní nahází vše mokré.Pokud chcete podpořit jejich samostatnost, naučte je, ať věci pěkně rozvěsí ( a příště už to zvládnou samy).
 
Ohledně lyžování a snowboardingu se doporučuje, aby děti byli aspoň tři roky staré. Pro mladší děti nemusí být lyžování bezpečné. Dnes ale už často existují specializované lyžařské školky, někdy i s dětským vlekem, kousek od hlavní sjezdovky. Ideální je tedy předem vybrat takový hotel (nebo resort) kde je kurz lyžování pro děti. Dětem vyberte také vhodnou lyžařskou bundu. Máme jak chlapecké lyžařské bundy, tak dívčí lyžařské bundy. Pokud byste měli s sebou miminko, vyberte mu vhodnou kojeneckou kombinézu. U výběru lyžařských svršků pro děti je dobré se řídit několika pravidly.
 
  1. Kvalita: vyberte bundu, která je vyrobena z kvalitních materiálů, jako je například membrána, která poskytuje ochranu před vodou a větrem. Zaměřte se i na to, jak jsou řešeny švy.
  2. Velikost: zvolte bundu, která má správnou velikost pro dítě, aby bylo pohodlné se v ní pohybovat a zároveň zajistila dostatečnou ochranu (ano, toto pravidlo, je zjevné).
  3. Vzhled: vyberte bundu, která se dítěti líbí a kterou bude chtít nosit. Máme chlapecké a dívčí lyžařské bundy, takže si můžete vybrat tu, která se dítěti nejvíce líbí.
  4. Vlastnosti: zvažte, zda potřebujete bundu s dalšími vlastnostmi, jako je například odnímatelná kapuce nebo vnitřní kapsy na telefon nebo klíče.


Rukavice pro děti - palčáky nebo prstové rukavice?
 
Dětské ruce jsou jemné a je třeba je chránit kvalitními rukavicemi. Sněhové koule a sněhuláci budou pro rukavice představovat opravdový zátěžový test. Zvolte buď prstové lyžařské rukavice nebo palčákové. Prstové lyžařské rukavice i palčáky jsou pro děti při lyžování vhodnou volbou. Volba mezi nimi závisí na preferencích dítěte a na podmínkách, ve kterých se bude lyžovat nebo jezdit na snowboardu.
 
Prstové lyžařské rukavice, jak název napovídá, mají jednotlivé prsty, což umožňuje větší obratnost a lepší úchop lyžařských holí. Pro děti však může být obtížnější je nasadit. Na druhou stranu palčáky mají všechny prsty pohromadě v jedné komoře, což může dětem usnadnit jejich nasazování a sundávání. Také bývají teplejší, než prstové lyžařské rukavice, protože prsty jsou všechny pohromadě, což pomáhá udržet teplo. Nemusí však být tak dobré pro úchop a obratnost.
 
Prstové rukavice a palčáky nabízíme pro děti různých věkových kategorií. Od kojenců a batolat přes děti předškolního až školního věku. Celou naši nabídku naleznete zde.
 
  • Tip: Obecně jsou palčáky vhodnější do velmi chladného počasí a pro malé děti, zatímco prstové lyžařské rukavice jsou vhodnější pro starší děti a do mírnějších podmínek.
 
Přepadení na sjezdovce - výběr vhodné kukly na lyže pro děti
 
Nezapomeňte na lyžařskou kuklu. Zajistěte, aby kukla byla správně velká - měla by být přiměřeně těsná, aby zabránila vniknutí sněhu, ale zároveň by měla být dostatečně pohodlná. Doporučuji vybrat kuklu v jasné barvě, není třeba, aby ratolesti vypadaly jako při přepadení banky, navíc Vám křiklavé barvy pomohou děti rychle vyhledat. Další vhodné vlastnosti kukel jsou:
  • Ventilace - umožní bezproblémově dětem dýchat a sníží riziko potu.
  • Ochranný prvek proti slunci - ochrání dítě před UV zářením.
  • Odnímatelný štít - umožní to snadné čištění a udržování kukly.
  • Kukla by měla být vyrobena z kvalitního materiálu - měla by být odolná proti vodě a sněhu.


Z hlediska organizace je zimní výlet jeden z náročnějších organizačních počinů. Pokud je s kým, je fajn výlet spojit s jinou rodinou. Děti si udělají nové kamarády a vy budete mít o trochu více času sama na sebe. A třeba si i pořádně zalyžujete (zasnowboardujete).