Vrstvení oblečení u miminka

Vrstvení oblečení u miminka


Vrstvení oblečení v zimě

 
Probudíte se a venku je ledová pohádka. Závěje prašanu a od úst stoupá dým. Nebo už sice není sníh, ale je jen pár stupňů nad nulou a venku lidově řečeno “kosa”. Nižší teploty Vás sice jako maminku mohou odradit, ale vás čeká s vašim miminkem cesta na čerstvý vzduch. Nezapomeňte ale, že kojenci nemají plně vyvinutou schopnost regulovat svoji tělesnou teplotu. Ztrácí teplo rychleji, než dospělí, kteří narozdíl od miminek mají tukové zásoby (a také se začneme v zimě pořádně třást a drkotat, což nás zahřívá). Pozor, pokud je opravdu zima a mrzne až praští, s miminkem se ven nechodí! Pokud se však rozhodnete vyrazit, určitě se Vám bude hodit tato malá praktická příručka vrstvení.
 
Tip: V zimě nebo v chladných dnech nepouživejte jako vrstvu pro miminka bavlněné oblečení a už vůbec nepoužívejte bavlnu jako nejspodnější vrstvu. Kdyby se miminko nadměrně potilo, oblečení bude mokré a vaše děťátko to bude nepříjemně studit. Místo toho, zvolte funkční oblečení, které máme k dispozici od velikosti 80 po 164 v chlapecké nebo dívčí verzi.

Tip: Vrstvením oblečení lze regulovat teplotu těla kojence, aby se zabránilo, nejen podchlazení, ale i přehřátí. Nezapomeňte, že vrstvení slouží také k ochraně proti větru.

Jak vrstvení funguje?

 
Vrstvení oblečení funguje na principu tepelné izolace. Když máme na sobě více vrstev oblečení, mezi jednotlivými vrstvami vznikají vzduchové mezery, které pomáhají udržovat tělesné teplo. Tělesné teplo je generováno naším metabolismem (který miminka nemají plně vyvinutý). Pokud máme na sobě pouze jednu vrstvu oblečení, teplo rychleji uniká. Avšak přidáním vrstvy oblečení, která izoluje tělesné teplo a brání jeho úniku, můžeme udržovat tělesnou teplotu v optimálním rozmezí. U dětí a zejména u kojenců je potřeba dbát na známky jakéhokoliv nepohodlí (jako jsou červené tvářičky, ošívání se a brečení). Dejte si pozor na přehřátí a pokud si nejste jistá, miminku radši pro jistotu změřte teplotu. Rudé tvářičky nebo křik neznamená automaticky touhu zlobit (pro jednou).



Vrstvení oblečení na hory

 
Vrstvit můžete do každého počasí a terénu. Základní vrstvení je tvořeno první vrstvou (sací), druhou vrstvou (izolační) a třetí vrstvou (ochrannou). Pořadí nejsou nahodilé, a proto je důležité jejich pořadí dodržet. V česku typicky všichni vyrážíme na chatu nebo na hory. Ať už jedete s malými dětmi nebo s miminkem, nachystali jsme pro Vás konkrétní tipy na jednotlivé vrstvy.
 
První vrstva: Body s dlouhým rukávem z merino vlny - u této vrstvy se soustřeďte na to, ať dobře, těsně padne. Měla by být přijemná na dotek a dobře odvádět možný pot. Tyto vlastnosti splňuje zejména merino vlna. Ta je jako první vrstva díky svým vlastnostem ideální. Někdo říká, že první vrstva je také nejdůležitější. Ve smiling-baby.cz doporučujeme věnovat pozornost všem vrstvám.
 
Druhá vrstva: Vlněný overal - u druhé vrstvy se soustřeďte ať kojence neomezuje v pohybu. Když miminko neoblečete příliš natěsno docílíte i toho, že se vytvoří dostatečné vzduchové kapsy, které pomohou s izolací tepla.
 
 
U větších dětí, které si budou hrát ve sněhu je opravdu důležité, ať je vrstva nepromokavá. Tato vrstva by měla také chránit dítě proti větru, aby se “neprofoukalo”. U kojenců je přímý kontakt se sněhem, pokud se nejedná o jednu vločku na nos ????, nežádoucí.
 
 
Tip: Pokud víte, že dítě bude dlouho v sedě nebo v kočárku. Přidejte jednu extra vrstvu - zimní zavinovačku nebo spací pytel.
 
Tip: Pokud se vydáte na výlet, na hory, předehřejte auto, aby bylo dítě v pohodlí. Podle tepla přizpůsobte počet oblečených vrstev. Vždycky se taky hodí vzít rezervní oblečení a mít ho po ruce, přímo v autě.